Zeltweg | 29. 6. - 2. 7. 2011
Na základně Zeltweg se po dvou letech opět konal jeden z největších leteckých dnů v Evropě: Airpower11. Pořádající rakouské letectvo v kooperaci s Red Bullem a spolkovou zemí Štýrsko připravilo devítihodinový maraton letových ukázek, včetně bohatě obsazené statické stojánky. Protože se jedná o prezentaci armády a letectva, je vstupné pro očekávané desetitisíce (statisíce) diváků zdarma.
STŘEDA
Po středečním večerním příjezdu na letiště jsem stihl zachytit pouze sluncem ozářenou sestavu nizozemského demo teamu s F-16.
. . .
Všechny středeční fotografie v maximálním rozlišení (2,5 MB) zde . . .
ČTVRTEK
Ve čtvrtek probíhaly tréninkové lety a přílety účastníků. Za zmínku stojí chorvatští Krila Oluje na šestici Pilatusů PC-9M, kteří z důvodu technického problému u jednoho stroje sestavu dokončili pouze v pěti, následoval trénink Flying Bulls Aerobatic Teamu a přílety dalších a dalších účastníků. Fotografie jsou foceny z diváckého prostoru.
Diváky (kteří dnes byli pouze za plotem) byl velmi očekáván MiG-29, dnes se dočkali letu slovenského MiGu-29, polská devětadvacítka byla pouze na statice. Francouzi přilétli s dvojicí AlphaJetů a Mirage 2000, němci s Phantomem a Tornádem, britové s dvojicí Tornád. Na fotografii průletu Phantomu je zaznamenán snad největší problém letošního Airpoweru: čápi, kteří si oblíbili blízké okolí letiště a v hojném počtu využívali místních stoupavých proudů.
Letová stojánka se také solidně zaplnila: North American SNJ-5 Texan, MiG-15UTI (SBLim-2), Dornier AlphaJet, Hawker Hunter T.68, desítka Aermacchi MB.339A, slovenský MiG-29, český JAS-39 Gripen a Aero L-159 Alca. Druhá stojánka byla na severní straně letiště, svou vlastní měl Red Bull a místní letectvo, samostatnou pak ještě vrtulníky.
Jen několik nejvěrnějších za plotem čekajících spotterů se dočkalo několikrát avizovaného a několikrát odloženého příletu Messerschmittů 109 a 262, s kterými piloti přistáli až po půl osmé večer.
. . .
Všechny čtvrteční fotografie v maximálním rozlišení (18,9 MB) zde . . .
PÁTEK
Už od ranních hodin se divácký prostor a především místa u pásky začala rychle zaplňovat. Divácký prostor je na jižní straně letiště, což umožňuje sledovat takřka celý program se sluncem v zádech. Navíc pojížděcí dráha je přímo před diváky, kteří si mohou pojíždějící stroje pohodlně vyfotit a pilotům i zamávat. Úderem deváté hodiny započal letový program Airpoweru11 výsadkem parašutistů z Herkulesu, několika průlety DC-6, dvojicí Piperů Cub a Texanem.
Následoval armádní Pilatus PC-7, nejmenší jet Bede BD-5J, sólová akrobacie na Pilatusu PC-9M, pětice vrtulníku Alouette III, belgická Agusta A109 a pěkná ukázka F-16, taktéž z Belgie. Nezaměnitelným zvukem hlavního rotoru a nezaměnitelnou siluetou se prezentovala kobra Bell TAH-1F Cobra. Následně přišly na řadu Messerschmitty: Messerschmit Bf-109G-4 a Messerschmitt Me-262 Schwalbe. První jmenovaný měl na konci vystoupení problémy vysunout pravou podvozkovou nohu, což se po několika pokusech podařilo. Po tygřím Hawker Hunter T.68 se švýcarskými znaky následovalo přistání francouzského Nord N2501F-3 Noratlas. AČR předvedla Mi-35 a L-159, následoval polský MiG-15 UTI.
Další skupinou vystoupivší v pátek byli turečtí Turkish Stars na NF-5. Bezmotorovou akrobacii zastupoval Blanix team na L-13 Blanících. Hannes Arch na Edge 540 létal níže a blíže než by bylo zdrávo, což nezůstalo bez odezvy řídících létání. Rakouský Eurofighter a český JAS-39 Gripen byly dalšími čísly programu. V Evropě snad poprvé vystupující skupinou byli Royal Saudi Hawks na šestici zelených Hawků. Ovšem tam, kde společně létá ptactvo a letectvo není o problémy nouze, na což doplatil jeden z Hawků, který po střetu s ptákem byl nucen za doprovodu druhého předčasně přistát (viz malé poškození přídě na fotografii č. 266). První světovou válku reprezentoval i u nás známý Fokker Dr.I.
Do vzduchu se zároveň dostalo takřka vše, co Flying Bulls má, v první "pomalé" skupině lze rozeznat letouny Extra EA-300LP, Pilatus PC-6 Turbo Porter, Boeing Stearman a vrtulníky Bell TAH-1F Cobra, dvojici MBB Bo-105CB-4 a Eurocopter EC-135T-2. "Rychlou" slupinu vedl Douglas DC-6, na křídlech B-25 Mitchell a F4U-4 Corsair, dále P-38 Lightning a dvojice letounů AlphaJet.
Program pokračoval šesticí Pilatusů PC-9M Krila Oluje, následoval výsadek armádních parašutistů ze dvou letounů Lockheed Hercules. Potřetí v tento den zazněla siréna aktivizující veškeré záchranné prostředky do stavu nejvyšší pohotovosti a neplánovaně byla předvedena práce záchranných složek při ostré akci. Dva výsadkáři se zapletli a rychlejší pád nezpomalilo ani vytažení padáku záložního, následoval tvrdý dopad, který podle zpráv vedení základny naštěstí nebude mít, po určité době léčení, trvalých následků. Poté dvojice Eurofighterů předvedla zachycení, eskort a nucené přistání narušitelského Herculesu. Sestavu nepostrádající přemet, výkrut a nožový let předvedli italové s dvoumotorovým transportním C-27J Spartan. Druhou skupinou létající na strojích Northrop F-5E Tiger II byla Patrouille Suisse, po kterých přistál Breitling Jet Team na L-39 Albatrosech. Další na řadě byl Pilatus PC-21 a MiG-29. Posledními, za vydatné oblačnosti, účinkujícími byli italští Frecce Tricolori na Aermacchi MB-339A.
Fotografie jsou pořízeny z diváckých prostor a z prostoru za letovou stojánkou, některé ukázky jsem nestihl zaznamenat, neboť nejen letadly živ je fotograf.
. . .
Všechny páteční fotografie v maximálním rozlišení (27,3 MB) zde . . .
SOBOTA
Následující fotografie jsou ze sobotního dopoledne, kdy jsem se nacházel na druhé straně za dráhou a zachytil část programu. Ukázky byly stejné jako v pátek.
Po belgické Agustě se neplánovaně představil místní S-70A-42 Black Hawk, který humánním způsobem "vytlačil" také místního čápa za perimetr letiště. Po této čistící akci mohl vzlétnout Flying Bulls Aerobatic Team. Následovala F-16 a také jediné vystoupení Breitling teamu na L-39 Albatrosech.
Po ukončení ukázek obou Messerschmittů jsem ukončil i já návštěvu Airpoweru a odjel z letiště. Fotografie jsou řazeny chronologicky.
. . .
Všechny sobotní fotografie v maximálním rozlišení (11,2 MB) zde . . .
. . .
. . .