Yelahanka - Bangalore (IND) | 13.-24. 2. 2015
Flying Bulls Aerobatics Team zavítal již potřetí na největší aerokosmickou výstavu na asijském kontinentu Aero India 2015, která se koná na letecké základně Yelahanka nedaleko Bangalore. Letošní jubilejní desátý ročník výstavy tak byl svědkem derniéry letounů Zlín Z-50LX ve stříbrnomodrých barvách.
SOBOTA 14.2.2015
V sobotu probíhaly tréninkové lety a vykládka Zlínů z kontejnerů.
Mimo zkušební lety a tréninky vystoupení jsem se snažil i zaznamenat běžný letový provoz. Air Force Station Yelahanka je domovem dopravního letectva používající letouny Antonov An-32 a v licenci vyráběné typy Avro 748M a Dornier Do 228 a také vrtulníkového letectva s Mi-8T. Mimo to na letiště zavítaly v barvách indického letectva Iljušin Il-76MD, Embraer EMB-135BJ Legacy, Boeing C-17A Globemaster III, Hindustan SA-316B Chetak a Boeing 737 NG.
NEDĚLE 15.2.2015
Neděle byla věnována intenzivní práci na motáži třech Zlínů Z-50LX, což obnáší spojení křídla s trupem, připojení podvozku, kompletace palivového systému, systému řízení, montáž krytek, výškovek, brzd, a mnoho dalšího.
PONDĚLÍ 16.2.2015
V pondělí proběhl zalétávací let a také jedno tréninkové vystoupení. Své poslední tréninkové ukázky odlétali i ostatní účastníci letošního aerosalonu.
ÚTERÝ 17.2.2015
V úterý byl takřka neletový den, proto je i méně fotografií.
STŘEDA 18.2.2015
Dnes byla oficiálně zahájena výstava Aero India 2015, což znamená mimojiného i zrušený zákaz fotografování. Flying Bulls odlétali jedno vystoupení.
Letecká vystoupení byla v letošním roce ve znamení akrobacie, v letových ukázkách se představil tým Yakovlevs s trojicí letounů Jak-50 a jedním Jak-52, dále dvojice dívek na křídlech Boeingů Stearman Breitling Wingwalkers, švédské sdružení Scandinavian Airshow s trojicí dvouplošníků: Model 12-S "Viking", Pitts S2B Special a především Grumman G-164A Ag-Cat s dvojicí dívek mezi křídly a nápaditým použitím dýmovnic. A samozřejmě jaroměřský Flying Bulls Aerobatics Team tentokráte na trojici Zlínů Z-50LX.
ČTVRTEK 19.2.2015
Na statické stojánce byly k vidění domácí: MiG-21, LCA (Light Combat Aircraft) Tejas ve stíhací verzi a druhý prototyp námořní verze, Mi-17, Do228-202K DRDO, Mi-35, Mirage 2000, Jaguar, MiG-29, Su-30MKI, C-130J Hercules, LCH (Light Combat Helicopter) a BAe Hawk. Ze zahraničních účastníků to byla americká KC135R, dvojice F-15D a námořní P8A, dále množství civilních dopravních letadel včetně L-410UVP.
Ve čtvrtek pokračoval program Aero India dopolední a odpolední částí. Flying Bulls Aerobatisc Team měl na programu dva lety. Při odpoledním letu došlo k prosednutí XRD a nárazu do XRC. Pilot i pilotka nastalou situaci brilantně vyřešili a přistáli bezpečně na letištní dráze. K žádnému zranění nedošlo a Zlíny Z-50 potvrdily svou kvalitu.
Letové ukázky probíhaly během dopoledního a odpoledního programu, indické letectvo reprezentovaly Su-30MKI s vektorovatelnými tryskami, LCA Tejas, LCH, trojice vrtulníku Dhruv a akrobatická skupina Sarang na čtveřici totožných vrtulníků, PC-7 MKII, Embraer ERJ-145 AEW&C a žlutý Tiger Moth. Ze zahraničních neakrobatických týmů to byl americký Pacific Air Force Demonstration Team na F-16C a Boeing C-17A Globemaster. Z Francie přilétla trojice letounů Rafale.
PÁTEK 20.2.2015
V pátek jsem se dostal na letiště brzy ráno, a tak jsem mohl zachytit běžný letový provoz pro nás nepříliš známých typů. Také bylo více času na statickou stojánku.
SOBOTA 21.2.2015
V sobotu se celý areál otevřel široké veřejnosti, což v indických poměrech znamená obrovské množství lidí. Dopolední program je na fotografiích, odpolední program na poslední fotografii.
NEDĚLE 22.2.2015
V neděli byl poslední den letových ukázek pro veřejnost. Zlíny jsou rozmontovány a připraveny pro přesun do kontejnerů.
PONDĚLÍ 23.2.2015
Pondělí bylo ve znamení odletů. Zlíny byly přemístěny a upevněny do kontejnerů.
Fotografování na letišti Yelahanka nebylo úplně snadné. Pominu-li zákaz fotografováni indických letadel mimo čas výstavy, největším problémem byl smog a především vysoké teploty. Celý den pražící slunce rozpálilo betonovou plochu natolik, že vyfotit cokoli trochu vzdáleného v horizontálním směru bylo díky tetelícímu se vzduchu takřka nemožné.
Fotografie jsou řazeny chromologicky.
Miloši,tak opět parádní fotky!Díky za ně a ať ti to stále tak nádherně fotí.
Ještě bych se chtěl zeptat (jestli to víš),co to má ten "Tejas" za
"nádor" před směrovkou?Díky.
Ahoj Miloši, gratuluju k prima fotkám. Přeju dobré světlo a užij si nejen focení. Zdraví
Tě Michal
Parádní fotky, a hlavně se z nich i ze stručného komentáře člověk dozvěděl co se stalo
Flying Bulls a s čím oba dokázali bezpečně přistát. Smekám a přeji si ať jim to zase lítá
a panu Jenčíkovy dobře fotí.
Díky pane, fotky mě poěšily, hlavně jsem rád, že mezi letadýlka počítáte i ptactwo. :)
Hlavně ten exot na camrátku odtokovky je super.
Máš to krásný Miloši a hlavně dost neokoukaných typů letadel.
Jen tak dál, dobré
světlo.
Opět,jako vždy tvoje fotky nezklamou.Nádhera a gratulace.Pomalu by to chtělo vydat nějakou
fotoknihu z focených akcí.Nepřemýšlíš nad něčím takovým?
Váš komentář:
> > > >> Zpět na výběr galerií << < < <